S Kukym na skládku

Ve čtvrtek se 2.A vypravila na další akci s paní Tkadlečkovou. Připravovali jsme se na exkurzi už před jarními prázdninami ukázkou z filmu Kuky se vrací. Celý film většina dětí zhlédla doma o prázdninách. Těšili jsme se a před školou se sešli ráno plni očekávání. Paní Tkadlečková překvapila děti hned po příchodu panáčkem Kukym, kterého si mohly mezi sebou půjčovat po celou cestu. Starali se o něj pečlivě, neztratil se, dokonce se ani neušpinil. Čekalo nás plno informací a aktivit. Po úvodním seznámení s naší planetou Zemí a tím, co ji může ohrožovat, jsme se svižným krokem přemístili do foyer radnice. Tam byla první zastávka. Děti se posadily do kruhu, kde se dozvěděly, co vše obaluje naši planetu, jak ji chránit před poškozením, jak třídit odpad. Dostaly zkumavky s různými druhy odpadů, které pomohly samostatně vytřídit do barevných kontejnerů. Šlo jim to pěkně. Cestou autobusem jsme pozorovali trasu, která vede do Henčova. Prošli jsme celou vesnicí a za chvilku se před námi objevil velký kopec - cíl naší cesty - skládka. Udělali jsme si přestávku na svačinu, u které si děti poslechly ukázku z knihy Kuky se vrací. 

Před branou areálu jsme dávali přednost přijíždějícímu traktoru vezoucímu odpad z čistírny odpadních vod. Pozorovali jsme vážení různých vozidel přivážejících odpadky. Potom si nás převzal pan Tůma, který nás provedl celým areálem a zasvěceně vyprávěl o třídění odpadů, kompostování, čištění vody, vrstvení odpadu na skládce, ošetřování skládky, přípravě nových prostor na skládku a odpovídal na otázky dětem. Prošli jsme si celý areál, dotkli se fólie, která tvoří podloží pod nově založenou skládkou, vyběhli si na kopec - starou zarostlou skládku - a odtud pozorovali neustále přijíždějící auta s odpadky a kompaktor, který je zarovnával a bez přestání přejížděl. Děti samozřejmě zaujalo i složení odpadu. Viděli jsme při práci auto s cisternou, které odčerpávalo špinavou nebezpečnou vodu, taky stroj na drcení kompostu. Po vyčerpávajícím výkladu a plni zážitků jsme se rozloučili u popelnic a vydali se na zpáteční cestu. Tu nám paní Tkadlečková zpestřila hrou na průzkumníky a ekology. Děti dostaly prázdné zkumavky, do kterých nabíraly různé druhy vzduchu - dech, skládkový vzduch, vzduch z pole, okolí stromů. Po zjištění, kdo nabral jaký vzduch, dostaly děti druhý úkol - nabrat vzorky vody. Nápadů a možností bylo plno. Voda byla nejen v kalužích, ale i na okraji pole, na listech trávy, v našem dechu...vysrážela se na stěnách zkumavky, někdo použil vlastní sliny. Poslední úkol byl najít kompostovatelné přírodniny. To byla teprve zábava. Děti naplnily zkumavky listy, trávou, hlínou, někdo našel malou ulitku, dokonce i malinkou žížalu. K autobusu jsme se vraceli trochu ušmudlaní, ale spokojení. Směsice odpovědí na otázku, co vás dneska nejvíce překvapilo, byla pestrá. "Kuky, ta hora, kompostér, špinavá voda, spousta odpadků, zkumavky..." 

Moc děkujeme za možnost naživo vidět zpracování všeho, co my lidé vyprodukujeme.

autor: Mgr. Romana Kovářová


Zobrazení: Alba | Podle data

S Kukym na skládku


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny