Poznáváme české ilustrátory

Vzít knížku do ruky, je pro mnohé z nás velká radost. Pro některé děti je to ale stále ještě spíš jen povinnost. Ale to bychom rádi změnili. Na knížce nás většinou na první pohled zaujmou obrázky. Víme, kdo je vytvořil? Známe jejich autory? Pojďme si některé představit. Ve třídě na nástěnce si můžeme prohlédnout ukázky prací našich nejznámějších ilustrátorů. Vidíme, že každý autor má svůj styl. Některé malíře už dokážeme sami rozpoznat. Jeden obrázek je hezčí než druhý, ale každý z nás má přesto jiného oblíbence.

Sami jsme se zkusili v ilustrátory proměnit. Ve výtvarné výchově jsme namalovali ilustraci k pohádkám Boženy Němcové nebo Karla Jaromíra Erbena. Zkoušeli jsme kreslit jako Josef Lada. Také jsme se vypravili do Oblastní galerie Vysočiny, abychom se pokusili vytvořit prostorovou ilustraci ke knížce O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě.

Zapátrali jsme v našich knihovničkách, jestli najdeme knížku s obrázky našich známých kreslířů. Překvapilo nás, jak velké množství knih se ve třídě objevilo. Rozdělili jsme se do 10 skupin (tolik autorů jsme totiž poznali), každá skupina si vylosovala jedno jméno, a pak měla za úkol vyhledat knihy s obrázky tohoto malíře. Všem nám pak představila názvy knih, spisovatele i ilustrátora.

Takto připraveni jsme se mohli vydat do městské knihovny, kde pro nás paní knihovnice nachystaly program o českých ilustrátorech. Informace jsme se dozvěděli formou televizní besedy, při které jsme viděli množství knížek, obrázků i fotografií samotných umělců. Postupně jsme splnili i zadané úkoly. I když jsme toho hodně věděli už ze školy, určitě nás zaujal Ondřej Sekora jako propagátor hry ragby u nás, že byl Josef Lada v dětství velmi chudý a byl rád, když mohl malovat třeba na sáček od mouky a Zdeněk Smetana zase směl jako kluk kreslit kamkoliv, tedy i na zeď nebo na prkennou podlahu. Radek Pilař namaloval svého Rumcajse podle sebe a Jiří Trnka je spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Zajímavých informací bylo moc! Naši výtvarníci nebyli jen skvělí ilustrátoři, ale také animátoři. Od nich se učili i američtí tvůrci. Na závěr jsme se ještě mohli v knihovně trochu porozhlédnout.

A teď už zbývá jen vzít knížku do ruky, seznámit se s jejím autorem, ilustrátorem, ale hlavně se začíst do napínavého příběhu…

autor: Mgr. Hana Wenigová


Zobrazení: Alba | Podle data

Poznáváme české ilustrátory


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny