Od brány k bráně

V pátek jsme se vypravili prozkoumávat naše město s paní učitelkou Tkadlečkovou. Výpravu jsme zahájili ve škole. Stanovili jsme cíl, vybavili se historickým plánem Jihlavy a obdrželi jsme přívěsek ve tvaru hradby. Naší první zastávkou byl odsvěcený kostel sv. Kříže. Celý jsme jej důkladně prozkoumali, dozvěděli jsme se další data z historie a zazpívali jsme si společně kánon ze 13. století. Jeho text zněl: „ Přátelství je jako zlatá brána, v nás jen v nás je od té brány klíč.“ A to bylo motto, které nás provázelo celým dopolednem. Postupně jsme prošli historické jádro Jihlavy. Zastavovali jsme se na místech, kde stávalo pět jihlavských bran. Dozvěděli jsme se jejich název, historii a splnili jsme vždy úkol. Pro Špitálskou bránu jsme zkoušeli vymyslet vhodné současné synonymum. U stojící brány Matky Boží jsme si připomněli bohatství Jihlavy získané těžbou stříbra a pokoušeli jsme se rozbít kamínek. Co kdyby se jím vinula stříbrná nitka? Po cestě jsme navštívili i kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme si připomněli, jak to bylo s dobýváním Jihlavy loupeživými rytíři. V místě, kde stávala Brtnická brána, jsme se nestačili divit, že až sem se dostala voda z Koželužského potoka a přilehlých rybníků. Napadlo by vás, že jste se na toto místo museli plavit lodí? A tak jsme filtrovali vodu z Koželužského potoka. Prostor, kde stávala Česká brána, byl spojen s jihlavským požárem. Pozor na smažení koblih! Postupně jsme si posílali svíčku a hlídali jsme její plamínek. Při zastávce na Heulose, která byla spojena s pátou bránou, zvanou Křížová, jsme poznali proradného Švéda Samuela Osterlinga, který trápil jihlavské obyvatelstvo v době třicetileté války. Protože podle pověsti mohl být zabit jedině skleněnou kulí, museli jsme si zacvrnkat kuličkami i my. A jen ten, kdo se trefil do důlku, mohl získat skleněnku Samuela Osterlinga nedozírné ceny. A představte si, že se to povedlo Kristýnce a Nazarovi! Při splnění úkolu jsme získali nálepku příslušné brány, kterou jsme si postupně lepili na přívěsek hradeb. Na závěr jsme se sešli opět v kostele sv. Kříže. Zjistili jsme, že naše město má opravdu bohatou historii a najdeme v něm plno krásných míst. Prožili jsme moc příjemné dopoledne. Za skvělý program děkujeme paní Tkadlečkové, ale den se vydařil i díky tomu, že dokážeme být bezva parta.

autor: Mgr. Hana Wenigová


Zobrazení: Alba | Podle data

Od brány k bráně


Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

loader Načítám...
Fond Vysočiny